ورزش trx چیست؟

تی ار ایکس

امروز میخواهم برویم سراغ ورزش تی آر ایکس TRX که بسیاری آن را انجام می دهند و شما شاید نام آن را نشنیده باشید اما با خواندن این مطلب حتما به انجام این ورزش علاقمند می شوید. شاید شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید ورزش کنید اما میانه خوبی با باشگاه رفتن ندارید و یا وقت این کار را پیدا نمی کنید و یا شاید از فرم سنتی انواع ورزش ها خسته شده اید و به دنبال ورزشی جدید با سبکی تازه می گردید اگر پاسخ شما بله است باید بگوییم

که باید با ورزش TRX و آقای Randy Hetrick خالق این ورزش آشنا شوید ورزشی که بدن شما را بدون نیازه به هیچ وزنه ای ورزیده می کند و سطح استقامت شمارا افزایش می دهد در حقیقت ورزش trx یک ورزش برپایه وزن بدن می باشد که افراد در منزل هم می توانند به انجام آن بپردازند ورزش های بر پایه وزن بدن در چند سال اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته اند در انجام این تمرینات شما نیاز به هیچ گونه وسیله ورزشی ندارید و در حقیقت با استفاده از وزن بدن خودتان عضلات را تقویت می کنید.

کلمه تی آر ایکس مخفف Total Resistance eXercise می باشد ، به معنای مجموعه تمرینات مقاومتی می باشد که اولین بار توسط نیروی دریایی ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفت ، این تمرینات نوعی از تمرینات تعلیقی بر پایه وزن بدن می باشد که به وسیله طناب مخصوص آن انجام می شود . ورزش trx به یک پدید جهانی تبدیل شده است

شما با کمی خلاقیت می توانید دایره گسترده ای از حرکات متنوع را انجام دهید که هر کدام از این حرکات بر عضله خاصی از بدن شما تاثیر می گذارد تمرینات ورزش trx علاوه بر عضله سازی استقامت و تعادل شمارا تقویت می کنند در این ورزش شما با هیچ وزنه ای طرف نیستید و تنها چالش شما جاذبه زمین و وزن خود شماست چه چیزی می تواند از این جذاب تر باشد؟

تفاوت تی آر ایکس با بدن سازی ؟؟

trx و بدن سازی امروزه دو ورزش بسیار محبوب در بین مردم می باشد که برای خیلی از افراد که قصد انتخاب رشته جدید ورزشی دارند دانستن تفاوت ها و مزایای هر کدام بسیار مهم می باشد که در این مطلب از سایت دکتر بادی تفاوت آنها را برسی می کنیم :

تی آر ایکس

استفاده از وزن بدن به جای وزنه
تفکیک و فرم دهی مناسب عضلات
کمک به تقویت سیستم قلبی و عروقی
افزایش استفامت و تعادل
کم هزینه و امکان انجام آن حتی در منزل

فیتنس

افزایش حجم عضلات بدن
افزایش تراکم استخوان
پر هزینه نسبت به تی آر ایکس

فواید ورزش trx

کاهش آسیب دیدگی ها به نسبت تمرینات با وزنه
بهبود سیستم متابولیسم یا سوخت و ساز بدن
افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن
افزایش انعطاف و قدرت بدنی

و اما نکاتی که باید قبل از انجام ورزش trx در نظر بگیرید:

ورزش trx

– از استحکام طناب خود اطمینان حاصل کنید

قبل از انجام هرگونه تمرین ورزشی باید اطمینان حاصل کنید که طناب شما توانایی تحمل کل وزن بدن شمارا دارد و در طول تمرین به شما آسیب نمی زند ، و مطمئن شوید به درستی تنظیم شده باشد و ثبات کامل داشته باشد ، بسیاری از آسیب دیدگی های ورزش trx به علت استفاده از طناب trx تقلبی ایجاد می شوند ، در تصویر زیر می توانید تفاوت بین طناب TRX تقلبی و اصلی را ببینید.

در قسمت می بینید در طناب اصلی دارای دو دوخت بالا و پایین آرم trx می باشد و همچنین قلاب های فلزی آن از نظر ظاهری نیز دارای کیفیت بیشتری به نسبت نوع تقلبی آن دارند پس حتما طناب trx را از مراکز معتبر خریداری نمایید. برای خرید طناب trx با کیفیت اصلی و ضمانت مادام العمر می توانید از فروشگاه دکتر بادی استفاده کنید و در کوتاه ترین زمان طناب trx خود را تحویل بگیرید.

ورزش trx با معلق قرار گرفتن بدن و مقابله با گرانش زمین و حفظ تعادل بدن در این وضعیت، فارق از اینکه شما روی عضلات پا ، دست، کمر یا عضلات شکم کار می‌کنید و فارق از اینکه حرکت اسکات، پرس سینه ، لانژ و غیره را انجام می‌دهید، در هر صورت روی تمام حرکات سایر عضلات را نیز درگیر می‌نماید. به همین خاطر است که trx مقاومت بدن را بالا می‌برد.

مثلا وقتی شما در ورزش تی آر ایکس حرکت دراز و نشست را انجام می‌دهید، بعلت نوع و وضعیت قرار گرفتن بدنتان، عضلات دست‌ها و پاهایتان نیز درگیر می‌باشد. خود این موضوع باعث می‌شود مقاومت بدن شما زیاد شود. با تغییر وضعیت بدن (به جلو یا عقب) فرد می‌تواند، با استفاده از وزن خود وزنه مورد استفاده در این وسیله را جهت عضله سازی کاهش یا افزایش دهد.

این به این معنی است که در ورزش تی آر ایکس خود ورزشکار، با توجه به میزان زاویه بدن و جهتی که به بدنش می‌دهد، می‌تواند میزان سنگینی و یا سبکی حرکت را تنظیم نماید.چون در ورزش trx ، ورزشکار از بند آویزان شده و تعادلش را حفظ می‌نماید، میزان کالری زیادی، که از مقدار ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری در ساعت تخمین زده می‌شود را می‌سوزاند. این مقدار کالری صرف شده، به نوع برنامه تمرینی که ورزشکار دارد و حرکاتی که در طول تمرین انجام می‌دهد بستگی دارد.

برای شروع تمرین در ورزش تی آر ایکس می‌توان با حرکات ابتدایی که با سرعت بالا طراحی گردیده‌اند بدن را گرم کرده و چابکی زیادی داشت. همچنین در پایان تمرین با ورزش تی آر ایکس، به کمک حرکات کششی، می‌توان بدنی انعطاف پذیرتر داشت. ورزش trx تمام شرایط مهم و اصولی که در آمادگی جسمانی لازم می‌باشد را از جلمه انعطاف پذیری ، استقامت ، چابکی ، تعادل و مقاومت را در یک زمان و هنگام انجام یک تمرین به دست آورد. در ورزش trx شما از حرکت، تعادل و نیروی جاذبه استفاده می‌کنید تا بتوانید از عضلات خود برای تغییرات در کل بدن کمک بگیرید.

ورزش trx بهره‌گیری از قدرت و تعادل را در یک لحظه عملی می‌نماید و این موضوع به سیستم عصبی بدن و تعادل آن بسیار کمک می‌نماید.ممکن است درباره این ورزش با سوالات زیادی مواجه شوید سوالاتی مانند اینکه : آیا واقعا ورزش trx تاثیرگذار است؟؟ ، آیا می توان به وسیله این ورزش به اندام مناسبی رسید؟؟ ، تی آر ایکس ورزشی برای افراد حرفه ای است یا مبتدی ؟