سلامتی

سلامتی

هوالحفیظ

نقش سلامتی در زندگی

سلامتی همواره از والاترین نعمت های است که از جانب خداوند به انسان هدیه داده شده است.

از دیدگاه بزرگان علم، ادب و هنر، داشتن سلامتی به بر سرداشتن تاج تشبیه شده است. و این نشان‌دهنده ارزش ویژه سلامتی می باشد. حافظ بزرگ، در یکی از غزلیات خود اشاره ظریفی به سلامت جسم و جان دارد:
تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد        وجود نازکت آزرده گزند مباد

سلامت همه آفاق در سلامت توست    به هیچ عارضه شخص تو دردمند مباد

 

منظور از سلامتی صرفا داشتن جسم سالم نیست، بلکه روح و روان سالم نیز در تعریف سلامتی قرارمی گیرد. و همه اینها دارای پیش زمینه هایی است که می توانیم با درست انجام دادن آنها به داشتن یک فکر و جسم سالم در خودمان کمک کنیم. تغذیه سالم، ورزش، میزان امید به زندگی،ا رتباطات سالم اجتماعی، مطالعه، دارایی(ثروت) و…. . از عواملی هستند که با توجه به میزان ارزشی که برای ما دارند به گسترش سلامتی در ابعاد مختلف ما کمک کنند و میزان کیفیت زندگی ما را بالا ببرند.

مواردی که در بالا گفته شد، همگی فردی و اجتماعی هستند و اینکه در حاکمیت، قانون خاصی نمی باشد. به این معنی که قانونی وضع نشده که ما آنها را انجام دهیم یا در انجام آنها برای ما ممنوعیتی وجود داشته باشد، بلکه با توجه به سبک زندگی که انتخاب می کنیم این موارد بصورت الگوریتم وارد زندگی ما می شوند، و دقیقا مانند: حلقه های یک زنجیر به یکدیگر مرتبط هستند.

 

با توجه به اینکه سبک زندگی امروز صنعتی شده و از تحرک و پویایی فاصله گرفته است، به همان اندازه به محدوده بیماری ها نزدیک شده ایم.

که این می تواند زنگ هشداری باشد برای ما که آگاهانه و از سر بهانه های متفاوت غیر منطقی پیمودن راه ساده و وسیع سلامتی را بر خود سخت می کنیم.

با صرفنظر از جغرافیای که درآن زندگی می کنیم، هر فرد با انتخاب سبک درستی از زندگی می تواند به رواج سلامتی در خانواده وجامعه اش کمک کند.

داشتن یک جامعه سالم بستر سازشادی وافزایش کیفیت زندگی است.

بقراط حکیم، در جمله ای زیبا می گویند:
اعتدال در همه چیز را رعایت کن، استشمام هوای تازه ونظافت و ورزش روزانه را فراموش مکن، سر را خنک و پا را گرم نگه دار، دردهای جزئی خود را به مدد روزه و نه با دارو معالجه کن.
شادوسلامت باشید.

 

منبع

خرید لوازم ورزشی

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *